"Ojcze, przebacz im..." (Łk 23, 34)


Tekst pomocniczy do modlitwy: Ps 32


   I. Na początku modlitwy uświadom sobie, że stajesz przed Bogiem i chcesz z Nim rozmawiać. On jest zawsze obecny przy Tobie. Po uczynieniu znaku krzyża poproś Go o łaskę skupienia na modlitwie, a także tego, by to Duch Święty tę modlitwę prowadził i usuwał wszelkie przeszkody, wszelkie zakłócenia w niej oraz by Twoje myśli, zamiary i decyzje oczyszczał i kierował ku większej chwale Boga.

  II. Wchodząc w modlitwę przypomnij sobie tekst, który będziesz rozważał (możesz go jeszcze raz przeczytać), a następnie zaangażuj wyobraźnię. Wejdź w daną scenę wyobraźnią, zobacz osoby biorące w niej udział, zobacz, co robią, posłuchaj, o czym rozmawiają. Zobacz w danej scenie również siebie – kim tam jesteś? Co mówisz? Co robisz?

 III. Poproś teraz Pana o szczególny owoc tej modlitwy. Dziś poproś szczególnie o łaskę doświadczenia przebaczenia płynącego z Krzyża..


       1. Koniec nastąpi niedługo. Już nie można niczego zmienić. Nic nie poprawi sytuacji Jezusa. W każdym szczególe Jego Męki potwierdzają się słowa wypowiedziane do uczniów: „Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył" (J 8, 28). To daje nową perspektywę spojrzenia. Przypomnij sobie te wszystkie znane Ci momenty w Ewangelii, kiedy Jezus przebacza nawet największym wydawałoby się grzesznikom. Mówi, że tego wszystkiego nauczył się od Swojego Ojca. Również i w tej chwili zwraca się do Ojca, by nie poczytał oprawcom tego grzechu; by przebaczył zdrajcy oraz tym, którzy przez zawiść go wydali; ludziom, którzy krzycząc w tłumie domagali się Jego śmierci, choć jeszcze kilka dni wcześniej wykrzykiwali na Jego cześć „Hosanna”; żołnierzom znęcającym się nad Nim podczas biczowania i krzyżowania. A czy Ty sam odnajdujesz siebie w tej długiej liście osób, których dosięga Jezusowe przebaczenie?

       2. Trwając myślami i wyobraźnią pod Krzyżem Jezusa przeczytaj uważnie Psalm. Opowiada on o zmaganiach człowieka grzesznego, który nim zmienia po doświadczeniu Bożego przebaczenia? Czy podobne przeżycia były również Twoim udziałem? W którym etapie srebrników”, dla których Judasz wydał Jezusa, a dla których Ty zdradzasz często nawet samego siebie?

       3. Popatrz teraz znowu na Jezusa. Czy Jego słowa dotykają również Ciebie? Postaraj się spojrzeć na tę sytuację otwierając się na największy paradoks Krzyża: śmierć prowadzi do życia, hańba do wiekuistej chwały! Czy chcesz zostać obdarowany owocami tego paradoksu? Co może Ci jeszcze przeszkadzać, byś w pełni przyjął przebaczenie, ofiarowane przez Boga w Jezusie? Jak często Ty sam przebaczasz swoim bliźnim? Czy przychodzi Ci to z łatwością? Czy kiedykolwiek „zawróciłeś sprzed ołtarza, kiedy tylko przypomniałeś sobie, że Twój brat może mieć coś przeciwko Tobie” (por. Mt 5,23-24)? Czy w końcu potrafisz przebaczyć samemu sobie? Zdrada i zamknięcie się w grzechu prowadzą nieuchronnie do rozpaczy. Przyjęcie przebaczenia otwiera na pełnie życia.

 

   Na koniec porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co zrodziło się w Twoim sercu pod wpływem dzisiejszej modlitwy. Wypowiedz przed Nim swoje uczucia - radości, pokoju, bezpieczeństwa, ale również smutku, obawy, lęku. Bądź szczery przed Panem. Możesz Mu podziękować za to, co odkryłeś, lub poprosić Go o coś, czego bardzo potrzebujesz. Porozmawiaj z Nim przez chwilę serdecznie – jak przyjaciel z przyjacielem.
Na zakończenie pomódl się słowami: Któryś za nas cierpiał rany…

   Zachęcamy, byś zapisał sobie refleksje po modlitwie, jakieś szczególne poruszenia czy myśli, które będą takim swoistym dziennikiem duchowym z tych rekolekcji. Te zapiski mogą Ci pomóc zobaczyć drogę, po której Pan Cię prowadzi, ścieżki, po których On idzie z Tobą przez życie.

Danuta Prot


bieżący tydzień

strona główna