Sobota przed Zesłaniem Ducha Świętego, 10 maja 2008


Tekst do rozważania na dzisiejszy dzień: J 6, 47 - 58

Znajdź ten fragment tutaj


      Na początku modlitwy uczyń znak krzyża i uświadom sobie przez chwilę, że oto Bóg jest teraz przy Tobie. Ponieważ chcesz z Nim rozmawiać, więc On Jest Obecny. Poproś Go więc w tym momencie, aby Duch Święty poruszał Twoją modlitwę, by On sam ją prowadził. Poproś także, by Pan usuwał w niej wszelkie przeszkody oraz by oczyścił Twoje zamiary, intencje, pragnienia, decyzje, czyny - by służyły tylko większej chwale Boga i dobru innych ludzi.

 

      Zaangażuj teraz wyobraźnię. Jeśli nie zdążyłeś jeszcze przeczytać fragmentu z Pisma Świętego, zrób to teraz. Następnie spróbuj wyobrazić sobie historię, którą przeczytałeś. Jezus naucza w Kafarnaum. Są tam też Jego uczniowie. Wydarzenie ma miejsce tuż przed Świętem Paschy. Na Święto zgromadziły się tłumy, słuchają słów Jezusa. Zobacz tę scenę, popatrz na zgromadzonych ludzi, na Jezusa, Jego uczniów. Wsłuchaj się w głos Jezusa. Zobacz siebie w tej scenie.

 

      Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W dzisiejszej modlitwie poproś o łaskę głębszego odkrycia daru Eucharystii w Twoim życiu.

 

      1. „Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne”. Kontekst tego fragmentu jest bardzo ważny. Wcześniejsze fragmenty Ewangelii mówią o uciszeniu burzy i o rozmnożeniu chleba. Cała mowa Jezusa jest wypowiadana przed Świętem Paschy. Rozmnożenie chleba symbolizuje i zapowiada ucztę paschalną, którą dla chrześcijan jest Eucharystia. Wiara w Jezusa, w Jego Słowo jest przyjęciem życia Bożego, pozwala Bogu cię obdarować. Wielokrotnie to widać w Ewangeliach, kiedy Jezus spotyka się z niewiarą, „nie może” czynić cudów. Jaka jest Twoja wiara w Jezusa Chrystusa? Każda Eucharystia jest zaczerpnięciem z Bożego życia – czy jest w Tobie wiara, że ten chleb i wino które widzisz i spożywasz mocą Ducha Świętego i słów Jezusa stają się Ciałem i Krwią Syna Bożego?

 

      2. „Chlebem, który Ja dam jest moje ciało, [wydane] za życie świata” Aby mieć życie wieczne nie wystarczy uwierzyć, trzeba karmić się Ciałem i pić Krew Chrystusa. To dokonuje się w Eucharystii. Przywołuje ona odkupieńczą śmierć na Krzyżu – Krew wypływająca z boku ukrzyżowanego Jezusa jest znakiem Eucharystii. Dalej w dzisiejszym fragmencie jest mowa o prawdziwym pokarmie i prawdziwym napoju. Przymiotnik „prawdziwy” należy tu rozumieć jako objawiony, pochodzący od Boga, czy też posiadający boską naturę. Ciało Jezusa jest Boskim Pokarmem, a Jego Krew Boskim Napojem. Spożywanie tego Pokarmu przemienia cię i uświęca. Jak często się Nim karmisz?

 

      3. Duch Święty w Eucharystii. Działanie Ducha Świętego w Eucharystii widać już na samym początku jej sprawowania. To On gromadzi i jednoczy tych, którzy przyszli na Ucztę. On przekonuje o grzechu i pozwala przyjąć Boże przebaczenie. On wzbudza w sercu człowieka modlitwę uwielbienia i dziękczynienia – wszak gr. eucharystein znaczy dziękować. On pozwala przyjąć i zrozumieć Słowo Boże głoszone w Liturgii Słowa. On modli się w nas i wstawia się za nami w modlitwie powszechnej. Duch Święty jest wzywany nad darami, aby Jego mocą stały się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Jednocząc się z Jezusem w Komunii Świętej zostajemy napełnieni Duchem Świętym. Dzięki obecności w nas Ducha Świętego, możemy iść i w świecie być świadkami Boga, który żyje i działa. Zachęcam do tego, żebyś podczas przeżywania Mszy świętej wsłuchał się w modlitwy wypowiadane przez kapłana. Zauważ obecność Ducha Świętego w tym Sakramencie.

 

      Kończąc modlitwę porozmawiaj z Panem i powiedz Mu o tym, co teraz czujesz, co myślisz, czego doświadczasz. Niech to będzie spontaniczna rozmowa. Wylej przed Nim swoje serce, które On przed chwilą poruszył. Pamiętaj, by to, co będziesz mówił Bogu miało związek z przebytą modlitwą. Zakończ odmawiając: Ojcze nasz.
 

      Spróbuj zapisać sobie w „dzienniku duchowym” najważniejsze myśli, światła, uczucia, jakie pojawiły się podczas całej modlitwy. Jeśli nie masz na to czasu bezpośrednio po niej, możesz to zrobić później.

Anna Goliszek


strona główna rekolekcji