wprowadzenia do codziennej modlitwy


Tutaj zamieszczamy krótkie wprowadzenia do codziennej modlitwy. Sposób modlitwy, który proponujemy, znajdziesz tutaj (modlitwę można skrócić lub dostosować do własnych możliwości), natomiast uwagi dotyczące modlitwy i życia duchowego znajdziesz tutaj. Wprowadzenia są redagowane przez ekipę e-DR. Czytania na dany dzień znajdziesz tutaj.


Sobota, 4 czerwca        tekst: J 16,23b-28

       1. Proście Ojca w moje imię, a otrzymacie co chcecie. Bo chcę, aby wasza radość była pełna – taka jest myśl Jezusa i Jego nastawienie do nas, do naszych potrzeb i pragnień. Jesteśmy „zaprojektowani” do tego, aby żyć w pełnej radości. Pomyśl, co oznacza dla Ciebie taki stan? Może go przeżywasz? A może bardzo za nim tęsknisz? Jak wyobrażasz sobie swoją pełną radość i szczęście? Co Cię od niego oddziela? Czy możesz zrobić coś, co przybliży Cię do takiego stanu? Porozmawiaj o tym z Ojcem, Synem, w Duchu Świętym.
       2. „Nadchodzi godzina, kiedy już nie będę do was mówił w przypowieściach, ale otwarcie oznajmię wam o Ojcu”. W tych słowach Jezus zapowiada kolejny etap swojej misji: do pewnej liczby wybranych osób zaczął mówić w inny sposób niż do tłumów. Była to bardziej bezpośrednia – możnaby powiedzieć – formacja, przekazywanie przygotowanym uczniom nauki w bardziej otwarty sposób. Ale sens tych słów można poszerzyć i objąć nim całość życia człowieka. Jest ono pewnym procesem. Rodzimy się, wzrastamy, dojrzewamy… podobnie jest z relacjami – nawiązujemy je, rozwijamy, czasem o nie walczymy, przechodzimy przez różne próby, staramy się umacniać. Tak też dzieje się w relacji z Bogiem. Ona też potrzebuje czasu, aby została utwierdzona, oczyszczona, sprawdzona. W miarę jej wzrastania Bóg mówi do nas na różne sposoby – takie, które w danym momencie jesteśmy w stanie przyjąć, odczytać. W jaki sposób Bóg przemawia do Ciebie w tym momencie? Gdzie najłatwiej jest Ci Go zobaczyć, usłyszeć? Jeśli odpowiesz sobie na te pytania i zdasz sobie sprawę, jakie ścieżki są dl Ciebie tu i teraz pożyteczne, może się okazać, że zaczniesz znajdować Boga z większą łatwością.

Natalia Żelasko


Piątek, 3 czerwca        tekst: J 16,20-23a

       1. Czytasz dzisiaj o dwóch stanach - smutku i radości. Jezus mówi, że Bóg może zamienić każdy smutek w radość. W pierwszej chwili smutek kojarzy się z czymś negatywnym, złym, czymś, co przeszkadza w życiu. Jednak, jak popatrzysz na swoje życie, zobaczysz, że smutek jest czymś potrzebnym. Można smucić się po stracie kogoś bliskiego lub czegoś, można płakać z powodu własnych grzechów. Smutek nie przerodzi się w rozpacz, jeżeli strata jest przeżywana z Bogiem. Popatrz, jak Ty przeżywałeś/przeżywasz smutek spowodowany różnymi sytuacjami. Gdzie w tym był/jest Bóg?
        2. Jezus mówi też o radości, której nikt nie będzie w stanie odebrać. Przede wszystkim mówi o radości uczniów z Jego zmartwychwstania. Ale Słowo to możemy też odczytać jako pocieszenie w chwilach trudnych, kiedy "nie jest nam do śmiechu". Przypomnij sobie takie sytuacje z Twojego życia, kiedy ze smutku, zwątpienia, zniechęcenia, Bóg wyprowadził radość. Na pewno był w twoim życiu choć jedno takie wydarzenie. Jak się wtedy czułeś? Porozmawiaj z Bogiem o owocach tej modlitwy.

Anna Goliszek


Czwartek, 2 czerwca        tekst: J 16,16-20

       1. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o swoje śmierci i zmartwychwstaniu. Trwa Ostatnia Wieczerza. Uczniowie nie rozumieją, dopytują. Otrzymują odpowiedź, która wcale nie wyjaśnia ich wątpliwości. Innym razem wielu odeszło, bo słowo Jezusa było dla nich zbyt trudne. Tym razem uczniowie nie odchodzą. Pomyśl o tych sytuacjach, kiedy nie wiedziałeś, czego Bóg od Ciebie chce. Nie potrafiłeś odczytać, co ma oznaczać sytuacja, w której się znalazłeś. Może to było bardzo trudne doświadczenie. Jak teraz patrzysz na to, co wtedy przeżywałeś? Czego się nauczyłeś o sobie, o Bogu?
      2. Jutro rozpoczyna się czas bezpośredniego oczekiwania na Pocieszyciela. Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spróbuj zobaczyć, gdzie w Twoim życiu potrzebujesz Boga, który ożywia, pociesza, podnosi, wyjaśnia Słowa Jezusa. Kim jest dla Ciebie Duch Święty? Jak często zwracasz się do Niego w modlitwie? Może tegoroczna Nowenna jest dobrym momentem, by na nowo zaprosić Ducha Świętego do swojego życia. A może wołać o Jego obecność w konkretnym miejscu w Twojej rodzinie, wśród przyjaciół, w miejscu pracy.

Anna Goliszek


Środa, 1 czerwca        tekst: Dz 17, 15.22-18, 1

       1. Wczytaj się w dzisiejszą historię św. Pawła. Spotyka się z Grekami na rynku i zaczyna im objaśniać sprawy Boże. Zobacz, w jaki sposób to czyni, zobacz jego delikatność, wychodzi od tego, co oni znają. Możnaby powiedzieć, że dokonał swoistej "inkulturacji". Nie atakuje ich za bezbożność, nie karci, nie poucza tonem mentorskim - naucza ich tego, czym sam żyje.

       2. Zanim Paweł mówi im o Jezusie, opowiada o Bogu, którego grecy czczą nie znając. Swój wywód prowadzi w taki sposób, by mogli zobaczyć, że Bóg jest Kimś nieskończenie większym od ich wyobrażeń, które przedstawiają w rzeźbach, bożkach. Szanuje ich przekonania, lecz powoli prowadzi ich do prawdy - tak, jak Duch Św. podpowiada mu w sercu. Pomyśl o Twoim dawaniu świadectwa, o Twoich rozmowach duchowych i tym, do czego w nich dochodzisz.

       3. Grekom trudno było przyjąć zmartwychwstanie Jezusa, gdyż w ich filozofii dominował dualizm: liczy się tylko dusza, a ciało jest jej więzieniem, które trzeba odrzucić. Czy dla Ciebie zmartwychwstanie Jezusa, a w konsekwencji również nasze zmartwychwstanie jest kwestią łatwą do uwierzenia? Spójrz w swoje serce i zobacz to wszystko, w co może trudno Ci uwierzyć, z czym masz problemy. Może tak jak grecy, potrzebujesz czasu i modlitwy na pogłębienie swojej wiary. Porozmawiaj o tym wszystkim z Jezusem.

o. Grzegorz Ginter SJ


Wtorek, 31 maja      Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny     tekst: Łk 1,39-56

       1. Spójrz na spotkanie dwóch kobiet: Marii i Elżbiety. Jedna z nich jest starsza i właściwie już nie powinna mieć dzieci. Druga natomiast to młoda dziewczyna, która jeszcze nie powinna spodziewać się dziecka – nie zamieszkała jeszcze z mężem, właściwie to jest dopiero narzeczoną, a jej ciąża wzbudza konkretne podejrzenia. Jednak obie wiedzą, że w ich życiu mocno zadziałał Bóg. Skutki tego działania wychodzą poza normalne, ludzkie schematy. Prorok Jan urodzi się z tej, która była niepłodna. Mesjasz zaś z Dziewicy, za sprawą Ducha Świętego. Spróbuj sobie uświadomić jak bardzo Bóg może przemienić Twoje życie, jeśli powiesz Mu „tak”. Dla Niego nie ma granic – chyba że granice Twojej wolności. Nie ma takich chorób, nieszczęść, trudności, które by Go przerastały. Bóg jest większy. Jeśli przeżywasz teraz trudne chwile, wiedz, że to Bóg jest Panem, że nic Mu się nie wymyka, wszystko jest w Jego rękach, a w szczególny sposób Ty.

       2. „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.” A czy Ty usłyszałeś kiedyś od Boga obietnicę? Jakąś bardzo osobistą, albo uniwersalną, skierowaną do wszystkich ludzi, ale powiedzianą Tobie osobiście? Obietnicą Boga dla nas wszystkich jest na przykład centralne przykazanie Starego Testamentu, a więc przykazanie miłości Boga i bliźniego. Będziesz miłował Boga, Pana swego, z całej duszy, z całego serca, umysłu, ze wszystkich sił… Te słowa to nie tylko nakaz, ale również właśnie obietnica, że kiedyś przemienimy się do tego stopnia, że taka będzie właśnie nasza miłość do Boga. Jest jeszcze wiele podobnych obietnic, które czekają, abyś je usłyszał i uwierzył, że Bóg kieruje je do Ciebie. A czy wierzysz w Jego słowa? W to, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana?

Natalia Żelasko


Poniedziałek, 30 maja      tekst: J 15,26-16,4a

       1. "Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie"- Jezus zapowiada przyjście Ducha Prawdy. Niech to będzie dobra okazja do przypatrzenia się, jaką rolę odgrywa prawda w Twoim życiu. W dzisiejszych czasach rozpowszechnił się pogląd, że nie ma prawdy obiektywnej, że każdy człowiek ma jakąś tam swoją prawdę, że wszystko jest relatywne. Patrząc z takiego punktu widzenia można powiedzieć, że uczniowie umierający w imię Boga mają swoją prawdę o Bogu, a ci, którzy ich zabijają, czyniąc to również w imię Boga-wyznają swoją prawdę. Wynikałoby z tego, że Bóg jest relatywny, że każdy może mieć swojego i każdy Bóg lub bóg jest tak samo dobry.

       2. Przyjrzyj się wypowiedzi Jezusa. Zobacz na czym uczniowie mogli zbudować właściwy obraz Jezusa i Ojca. A na czym Ty budujesz swoje odniesienie do Boga?
       3. Jezus zachęca i umacnia uczniów, by zaufali swemu doświadczeniu bycia z Nim. Choć przyjdzie taki czas, że wszyscy dookoła zakwestionują ich postawę. Wykluczą z grona swoich czy nawet o śmierć przyprawią. Czy znasz swoją granicę, do której możesz znosić niesprzyjające Ci okoliczności. Czy jest coś, co może zakwestionować Twoje doświadczenie i Twoją relację do Boga? Jak możesz się w niej umocnić?

Danuta Prot


Niedziela, 29 maja      VI Wielkanocna      tekst: 1 P 3, 15-18

      1. Mieć w sercu Chrystusa za Świętego - oznacza również, że Jezus przebywając w moim sercu, uświęca mnie. Piotr pisze, byśmy byli zawsze gotowi do obrony nadziei, która w nas jest. Jaką nosisz w sercu nadzieję? Czego masz nadzieję? Jaka jest Twoja największa życiowa nadzieja?
      2. Piotr wzywa nas, byśmy zachowywali czyste sumienie. Dodaje, że są ludzie, którzy oczerniają nasze dobre postępowanie. Czy z Jezusem nie czynili podobnie? Kiedy Jezus wypędzał złego ducha, to niektórzy Go oskarżali, że siłą złego ducha to czyni (czyli że dobro czyni mocą złego - co jest przecież niemożliwe). Czy i naszych intencji ludzie czasem nie rozumieją? Ale dobro potrafi samo się obronić, jeśli nie w tym życiu, to w przyszłym i Apostoł wzywa nas, byśmy czynili dobro, niezależnie od okoliczności, niezależnie od tego, czy spotyka nas coś dobrego, czy złego.

      3. Jezus umarł i zmartwychwstał, aby nas do Boga przyprowadzić, mówi Piotr. Popatrz na swoje życie i pomyśl o tym wszystkim, co Cię do Boga przyprowadza (ludzie, zdarzenia, inne...). Podziękuj Mu za to i proś, byś miał oczy otwarte na znaki, które On Ci daje i za pomocą których pragnie mieć z Tobą jeszcze głębszą relację.

o. Grzegorz Ginter SJ


                                               archiwum