Piątek, 17 kwietnia 2009


Tekst do rozważania na dzisiejszy dzień: J 14, 25-31


„To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję. Nie tak jak daję świat, Ja wam daję. Nie pozwalajcie się ponieść nerwom i strachowi. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic wspólnego ze Mną. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał. Wstańcie, idźmy stąd!".

 

      Na początku modlitwy uczyń znak krzyża i uświadom sobie przez chwilę, że oto Bóg jest teraz przy Tobie. Ponieważ chcesz z Nim rozmawiać, więc On Jest Obecny. Poproś Go więc w tym momencie, aby Duch Święty poruszał Twoją modlitwę, by On sam ją prowadził. Poproś także, by Pan usuwał w niej wszelkie przeszkody oraz by oczyścił Twoje zamiary, intencje, pragnienia, decyzje, czyny - by służyły tylko większej chwale Boga i dobru innych ludzi.

 

       Poproś teraz Pana o owoc modlitwy. W tym tygodniu proś szczególnie o łaskę wewnętrznego poznania Pana, który dla mnie stał się człowiekiem, abym Go więcej kochał i więcej szedł w Jego ślady.

 

     - To wam powiedziałem, przebywając wśród was – Scena ta rozgrywa się tuż przed Męką Jezusa. To wszystko, co było tak dobrze znane uczniom, teraz przemija. Nadchodzi czas, kiedy będą w inny niż do tej pory sposób doświadczać swojej relacji do Mistrza. Jezus odwołuje się do tego, co razem już przeżyli, usłyszeli, rozmawiali. Na tej modlitwie stań przed Panem z całą swoją dotychczasową historią spotkań. Czy widzisz jak Wasza relacja się zmieniała? Czy jesteś otwarty na to, że Jezus chce poprowadzić Cię w nowy sposób?

     - A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem – Jezus zapowiada przyjście Pocieszyciela, który uczyni wiecznym objawienie Jezusa. Określenie "przypomni" oznacza zrozumienie wyższego stopnia. Uczniowie jeszcze długo po Męce Jezusa nie mogli się odnaleźć w nowej sytuacji. Ale musieli dać sobie czas i ufnie współpracować z nową Pomocą przysłaną od Ojca. Słowo "nauczać" może być także rozumiane, jako wyraz dania świadectwa. Świadek to osoba, która nie tylko uczestniczyła w jakimś wydarzeniu, ale również zaświadcza o nim później. Chrześcijanin nie musi się jednak obawiać, bo tam gdzie on pójdzie, tam będzie umacniał go Duch Święty. Naśladowanie Jezusa to także świadczenie o Nim mocą Jego Ducha. Czasem potrzebne jest świadectwo słowne, ale najczęściej całym swoim życiem i postawą można zaświadczyć o "nadziei, która w nas jest". Zaproś do swojego życia Ducha Świętego, ufnie wyczekuj jego przyjścia i współdziałaj z Jego mocą.

     - Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję. Nie tak jak daję świat, Ja wam daję - Zmartwychwstały Jezus wielokrotnie mówi, że przynosi ze sobą pokój. Pokój jest również owocem działania Ducha Świętego (Ga 5,22). W potocznym rozumieniu pokój jest okresem między wojnami, brakiem zagrożenia. Pokój, który daje Jezus, jest inny, jest wieczny, bo ostateczne też jest Jego zwycięstwo nad złem. Jezus zachęca nas, byśmy pomimo tego, że lokalne bitwy ze złem rozgrywają się jeszcze w naszych sercach, opowiedzieli się po Jego stronie i zwyciężali Jego mocą. Czym różni się w takim razie pokój, który daje świat? Często jest to tak zwany "święty spokój" pełen nieczułości na krzywdy innych, lenistwa i fałszywego uciszania swojego sumienia. Pokój Jezusa jest pełen prawdy, która ma poprowadzić człowieka do wielkości, jaka została mu przeznaczona, a jednocześnie daje ufność i nadzieję w pokonywaniu trudności. Człowiek żyjący pokojem bożym, to też taki, który w relacjach międzyludzkich potrafi emanować ciepłem i dobrocią. Nie ma w nim niepotrzebnej agresji i złośliwości. Nikt mu nie zagraża, więc on nie musi atakować. Jak silne jest w Tobie pragnienie stania się człowiekiem Jezusowego pokoju?

     - A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie - Jakże inaczej wyglądałoby zachowanie uczniów podczas Pasji, gdyby uwierzyli w słowa Jezusa. Sam Jezus wskazuje na to mówiąc, iż radowaliby się tym, że idzie do Ojca. Zwraca uwagę także na jeszcze jeden element: by uwierzyli, gdy wszystko się już wykona, czyli by wytrwali przy Nim, pomimo tego, że ich ludzkie rozeznanie sytuacji podpowiadać im, że to już koniec. Naśladować Jezusa, to niezachwianie wierzyć w Jego zapewnienia; i jak w historii Piotra: nigdy nie odrywać od Niego wzroku, nieważne jak silnie byłoby wzburzone morze dookoła.

     - nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic wspólnego ze Mną - "Władca tego świata" jest również nazwany przez św. Jana ojcem kłamstwa (J 8, 44). Jezus radykalnie odcina się od niego. Przeciwstawia ojca kłamstwa Duchowi Prawdy, którego pośle swoim uczniom. Każdy, kto chce iść za Panem, musi wyrzec się wszelkiego zła i kłamstwa, a pokochać prawdę i dobro, które przynosi ze sobą Duch Święty.

     - Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał - Na zakończenie modlitwy postaraj się wsłuchać w to zdanie Jezusa: Czy słyszysz ton głosu jakim je wypowiedział? Co jest Jego motywacją? Czy pragniesz zostać włączonym w ten miłosny dialog pomiędzy Ojcem i Synem? Czy również ożywia Cię to samo pragnienie, by cały świat dowiedział się o tej miłości?

 

      Kończąc modlitwę porozmawiaj z Panem i powiedz Mu o tym, co teraz czujesz, co myślisz, czego doświadczasz. Niech to będzie spontaniczna rozmowa. Wylej przed Nim swoje serce, które On przed chwilą poruszył. Pamiętaj, by to, co będziesz mówił Bogu miało związek z przebytą modlitwą. Zakończ odmawiając: Ojcze nasz.
      Spróbuj zapisać sobie w „dzienniku duchowym” najważniejsze myśli, światła, uczucia, jakie pojawiły się podczas całej modlitwy. Jeśli nie masz na to czasu bezpośrednio po niej, możesz to zrobić później.

Danuta Prot


bieżący tydzień

strona główna rekolekcji