Nawrócenie Szawła – Dz 9, 1-9.20-23

 


 

      Przyjmij wygodną pozycję, uświadom sobie, przed Kim stajesz, poproś Jezusa o czystą intencję tej modlitwy...
Przeczytaj powyższy tekst, spróbuj zaangażować wyobraźnie, zobacz tę scenę, osoby, co robią, co mówią...
Poproś Pana
o poznanie, czym jest prawdziwe nawrócenie i byś pragnął nawrócenia...

 

 

      1. Kim jest Szaweł? – to człowiek, który został bardzo dobrze wychowany w prawie mojżeszowym, umiejący stosować je na co dzień, jest faryzeuszem, a więc człowiekiem bardzo gorliwym, dbającym aż do przesady o „czystość” – miał bardzo legalistyczne podejście do życia, liczy się tylko prawo i już. Tu nie mam miejsca na miłosierdzie, wrażliwość na drugiego człowieka, jego potrzeby i pragnienia, na uczucia... jest tylko prawo i jeśli ktoś go nie przestrzega to jest grzesznikiem! Kiedy pojawia się chrześcijaństwo Szaweł uznaje je za niebezpieczną sektę i zaczyna z nim walczyć. Jak mówi ten fragment Pisma, Szaweł :”dyszał żądzą zabijania uczniów”, siał grozę, był porywczy, gorliwy w tej misji, nie mógł spokojnie usiedzieć na miejscu, szukał każdego pretekstu, by zabijać zwolenników tej nowej sekty. Popatrz na swoje życie i spróbuj znaleźć w nim punkty styczne z Szawłem. Popatrz na swoje podejście do prawa, na twoją gorliwość, na swoje cechy charakteru. Przyjrzyj się też twojej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka... kim jest dla ciebie drugi człowiek? Jak do niego podchodzisz?

     

      2. Przychodzi moment, kiedy Szaweł pod Damaszkiem upada. Wszystko mu się wali, traci wzrok... następuje moment przełomu w jego życiu. Człowieka o takim charakterze, o tak twardej, legalistycznej naturze Pan musi zwalić z nóg, musi nim potrząsnąć – to jedyny sposób na to, by zaczął rozumieć swój błąd. Błąd, który polegał na tym, że te wszystkie swoje cechy charakteru, całą wiedzę, jaką posiadał, prawo, które znał – używał w złym celu, używał tego przeciwko innym ludziom, bezlitośnie, bez wrażliwości, bez miłosierdzia. Jego postępowanie doprowadziło go do ślepoty, w momencie, kiedy skonfrontował się z Prawdą – Jezusem, wtedy zaczął rozumieć, wtedy pojął. Czego Jezus chce Cię nauczyć przez to wydarzenie z życia Szawła? Co chce Ci pokazać o Twoim życiu?

     

      3. Kiedy nad Szawłem pomodlił się Ananiasz, kiedy odzyskał wzrok, stał się Szaweł innym człowiekiem. Nawróconym. Ale co to oznacza? Na czym polegała owa zmiana w nim? Jeśli spojrzymy na dalszą działalność Szawła, czy już bardziej Pawła, to zobaczymy, że tak naprawdę niewiele się on zmienił. Pozostał tym, kim był. Nadal był gorliwy, nadal był porywczy, stanowczy, nadal nie mógł usiedzieć na miejscu, ale... to wszystko było skierowane w drugą stronę! Teraz stał się gorliwym, ale nie przeciwnikiem, tylko zwolennikiem chrześcijaństwa i swoją znajomość Prawa i Proroków wykorzystywał do tego, by udowadniać, że Jezus jest Mesjaszem. Zmiana człowieka, jego nawrócenie, to nie tępienie wszystkich wad, jakie w sobie posiadamy, ale pozwolenie, by Jezus Swoją mocą je przemienił. To wykorzystanie ich, ale tym razem dla dobra innych ludzi i siebie a nie, jak do tej pory, w złym celu. Ta zmiana dokonuje się w naszej mentalności, naszym umyśle, a dopiero potem idą za tym czyny. Popatrz więc na zmianę, jaka zaszła w życiu Szawła i przyjrzyj się swojej pracy nad sobą. Jakie nawrócenie się w tobie dokonuje? Czy w ogóle pragniesz zmiany? Czy pozwalasz Jezusowi, by Cię przemieniał, czy też raczej wierzysz bardziej w swoje siły?

     

      o tym wszystkim porozmawiaj z Jezusem i proś Go o pragnienie szczerego nawrócenia, zmiany swego życia na Jego sposób.

 

 

powrót